Naše tance


Chlapčenský palicový z Vlachova

Na základe záznamov z gemerskej obce Vlachovo sme spolu s našimi deťmi spracovali palicový tanec. Svoju šikovnosť vám ukážu naši chlapci.

 

Chorovdné tance - Kikta

Nielen naši chlapci interpretujú tance z regiónu Gemer, ale aj naše dievčatá vám predstavia jarné chorovody, v ktorých vynesú Kiktu po dlhej zime do potoka a privítajú jar.

 

Ľubotínsky čenč

Ľubotínsky čenč je tanec, v ktorom si tanečníci menia partnerov. V našom prevedení je obohatený o súborovú hymnu "A v Košiciach na Terase Jahôdka".

 

Tance z Krivian

Typické tance v podaní chlapcov a dievčat, ktorí sa prostredníctvom tohto tanečného čísla aspoň na chvíľu preniesli do rázovitej šarišskej obce Krivany.

 

Mazurky z Raslavíc a polka z Hertníka

Tance z známych šarišských obcí Raslavice a Hertník v podaní staršej skupiny DFS Jahôdka.

 

Piesne a tance zo Zemplína

V tomto čísle sa vám naše Jahôdky predstavia spracovaním piesní a tancov zo zemplínskej obce Zámutov. V tomto bloku uvidíte tanec Fendija, Laškový a Čardáš. Laškovi taňec (lyžicový) na rozdiel od čardášu je relatívne mladým tancom zo Zámutova, prinesený pravdepodobne z Ukrajiny. Ako prvý ho tancoval Andrej Benko. Využívajú sa pri ňom zopnuté lyžice, natočené k sebe spodnými časťami, s malou medzerou, pričom úderom o stehná, dlane, sáru vznikajú zaujímave rytmické variácie. Tanec je postavený práve na hre tanečníka s rytmom a zvyčajne sa tancuje na melódiu piesne Išla bym na taňec. Ako ho vedia interpretovať naše deti uvidíte v nasledujúcom videu.